Extra Curricular Activities

KS3

 

Day Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Tutor
Break Flute Group – PA2 – Mr Jennings School Choir – PA2 – Mr Jennings Saxophone Group – PA2 – Mr Jennings
Lunch Band – PA2 – Mr Jennings & Mrs Young
After School 3.15pm-4:15pm Homework club – library – Mr Evans (3-4pm) Homework club – library – Mr Evans (3-4pm)
 
Football (yr 7 boys) – Mr Tregilgas
 
Football (yr 8 boys) – Mr Stone
 
Warhammer – library – Mr Evans
Homework club – library – Mr Evans (3-4pm)
 
Textiles Club – DT4 – Mrs Knight
 
Year 7 Hockey (girls) – Miss Walby
 
Science Club – S2 – Miss Pegler and Miss Davies
 
Board Games – library – Mr Evans
 
Drama Club – Drama Studio – Miss Smith
 
‘Gamers Club’ – Zone – Mrs Kamphaug
Homework club – library – Mr Evans (3-4.30pm)
 
Code Club – Mr Cook (IT2)
 
Year 8/9 Hockey (girls) – Miss Walby
Fitness Friday – Ski fit (for students going on the ski trip) – Mr Bouchard
 
Rocket Club – S4 – Mr Pickering

 

KS4

 

Day Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Tutor
Break Flute Group – PA2 – Mr Jennings School Choir – PA2 – Mr Jennings Saxophone Group – PA2 – Mr Jennings
Lunch Band – PA2 – Mr Jennings & Mrs Young
After School 3.15pm-4:15pm Homework club – library – Mr Evans (3-4pm) Homework club – library – Mr Evans (3-4pm)
 
Science Surgery – S7 – Mrs Silcock
 
Warhammer – library – Mr Evans
 
Netball – Mrs Swinney
Homework club – library – Mr Evans (3-4pm)
 
Bronze D of E – Year 10 – S7 – Mrs Silcock
 
Board Games – library – Mr Evans
 
Football – Yr 9 & 11 – Mr Tregilgas and Mr Eldred
 
Geography Drop-in – Year 11 – Miss Crowe and Miss Jones
 
‘Gamers Club’ – Zone – Mrs Kamphaug
Homework club – library – Mr Evans (3-4.30pm)
 
Code Club – Mr Cook (IT2)
 
Football – Year 10 – Mr Baker
Fitness Friday – Ski fit (for students going on the ski trip) – Mr Bouchard
 
Rocket Club – S4 – Mr Pickering

 

KS5

Gold D of E – Friday tutor time – S7 – Mrs Silcock
Netball – Tuesday after school – Mrs Swinney
Chess Club – Thursday after school – Mr Wharmby (library)