Extra Curricular Activities

KS3

Monday
Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
School Band – Mr Jennings (PA2)

 

Year 7

Smash Up Badminton – Sports Ambassadors (Mrs Pierce) – Sports Hall

Year 7 Book Club – Mr Evans (library) *only week A

 

Year 9 Book Club – Mr Evans (library) *only week B

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

 

Board Games – Mr Evans (library)

Tuesday
Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Year 7 Smash Up Badminton – Sports Ambassadors (Mrs Pierce) – Sports Hall Reading Café – Mr Evans (library) Year 8/9 Hockey (girls) – Miss Walby

 

Running/Cross-Country – Mr Wicks

 

KS3 Drama Club – Mr Thorn (Drama Studio)

 

Programming with Siemens (microbits and robots) – Mrs Barry (IT3)

*please be aware this will only be running the first week of each month

 

Science Club – Mr Tucker (S6)

 

Textiles Club – Mrs Knight and Miss Griffiths (DT4)

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

 

Warhammer Club – Mr Evans (library)

Wednesday
Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
School Choir – Mr Jennings (PA2)

 

Year 7 Smash Up Badminton – Sports Ambassadors (Mrs Pierce) – Sports Hall

 

Comics and Anime Club – Mr Evans (library)

 

Engage – SR4

 

Year 8 Book Club – Mr Russell (E5)

*only week B

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm
Thursday
Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Samba! Samba! – Mr Jennings (PA2)

 

Year 7 Smash Up Badminton – Sports Ambassadors (Mrs Pierce) – Sports Hall

 

Chess Club – Mr Evans (library)

Year 7 Hockey (girls) – Mrs Simmons

 

Code Club – Mr Cook (IT1)

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

Friday
Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Flute Ensemble – Mr Jennings (PA2)

 

Year 7 Smash Up Badminton – Sports Ambassadors (Mrs Pierce) – Sports Hall

Film Club – Mr Evans (library) Rocket Club – Mr Pickering (S4)

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-3.30pm

 

KS4

Monday
Tutor time Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Bronze Duke of Edinburgh – Mrs Silcock School Band – Mr Jennings (PA2)   Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

 

Board Games – Mr Evans (library)

Tuesday
Tutor time Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Bronze Duke of Edinburgh – Mrs Silcock   Reading Café – Mr Evans (library) Running/Cross-Country – Mr Wicks

 

GCSE Dance – Mrs Swinney

 

Cambridge National PE Intervention – Mrs Simmons

 

Year 11 IT Intervention – Mrs Barry (IT1)

 

Programming with Siemens (microbits and robots) – Mrs Barry (IT3)

*please be aware this will only be running the first week of each month

 

GSCE French Support – Mrs Harries (L2)

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

 

Warhammer Club – Mr Evans (library)

Wednesday
Tutor time Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Bronze Duke of Edinburgh – Mrs Silcock School Choir – Mr Jennings (PA2) Comics and Anime Club – Mr Evans (library)

 

Engage – SR4

 

Senior Netball Year 10/11/12/13 – Mrs Swinney

 

BTEC Sport – Miss Walby

 

GCSE German Support – Mr Wicks (L1)

 

Textiles Intervention – Mrs Knight (DT3 & 4)

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

Thursday
Tutor time Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
Bronze Duke of Edinburgh – Mrs Silcock Samba! Samba! – Mr Jennings (PA2) Chess Club – Mr Evans (library) GCSE Science Surgery – Mr Gingell (S2/S3)

 

GSCE Art Catch-Up – Mrs Deevey

 

Homework Club – Mr Evans (library) 3-4pm

Friday
Tutor time Break Lunch After School (3.15 – 4.15pm)
  Flute Ensemble – Mr Jennings (PA2) Film Club – Mr Evans (library) Homework Club – Mr Evans (library) 3-3.30pm

 

KS5

Gold Duke of Edinburgh – Mrs Silcock